نیاز به سرعت بالا در بارگزاری صفحات وب
نیاز به سرعت بالا در بارگزاری صفحات وب
۱۳۹۶-۰۴-۱۲
CDN چیست؟
شبکه توزیع محتوا (CDN) چیست؟
۱۳۹۶-۰۵-۰۲
نمایش همه

Load balancing چیست؟

Load balancing چیست؟

Load-balancing3

سلام خدمت شما همراهان عزیز.
امروز قصد داریم در این پست کوتاه دو مفهوم Load balancing و Load balancer را برای شما عزیزان توضیح بدیم.

قابلیت Load balancing یکی از قابلیت های کلیدی برای زیرساخت هایی است، که نیاز به دسترسی پذیری بالایی دارند. مانند وب سایت ها، دیتابیس ها، اپلیکیشن ها و سرویس های دیگری از این قبیل که با استفاده از توزیع بار کاری بر روی چندین سرور پیاده سازی می شود.
به عنوان مثال شماتیک یک وب سایت بدون استفاده از Load balancing بصورت زیر است:

Load balancing چیست؟

Load balancing چیست؟

در این مثال اگر دقت کنیم می بینم که درخواست کاربر بصورت مستقیم به وب سرور سایت مورد نظر ارسال می شود. این وب سرور و دیتابیس مربوط به آن روی یک سرور قرار دارند. در صورتی که تعداد درخواست همزمان کاربرها زیاد باشد، امکان کند شدن سرویس دهنده وجود دارد و دسترسی کاربران ممکن نمی شود. این مسئله زمانی ایجاد می گردد که سرور مورد نظر نتواند بار کاری بوجود آمده را مدیریت کند و یا در صورتی که برای سرور مورد نظر مشکلی پیش بیاید، سایت از دسترس خارج می شود. این موضوع، مشکلات زیادی را برای سازمان سرویس دهنده و مشتری ایجاد می کند. در اصطلاح به این شماتیک و این نوع معماری Single point of failure گفته می شود.
در حالی که مشکل این معماری می تواند با ایجاد یک Load balancer و حداقل یک وب سرور دیگر مرتفع گردد در واقع معماری جدید بصورت زیر ایجاد می شود:

 

Load balancing چیست؟Load balancing چیست؟
 

الگوریتم ها و روش های انجام Load balancing

تجهیزات و نرم افزارهای Load Balancer از الگوریتم های مختلفی برای اینکار استفاده می کنند که به آنها Method ها یا روشهای Load Balancing گفته می شود ،وظیفه این الگوریتم ها این است که بهترین سرور و مناسب ترین سرور را برای ارسال درخواست کاربر و هدایت درخواست به سمت سرور انتخاب کنند ، در این خصوص الگوریتم ها یا Method هایی به شکل زیر در حال حاضر وجود دارند که این وظیفه را بر عهده دارند :

  1. روش کمترین تعداد Connection : در این روش که روش پیشفرض در بسیاری از Load Balancer ها است سروری که کمترین تعداد Connection فعال بر روی آن وجود دارد درخواست های جدید کاربران را دریافت خواهد کرد.
  2. روش Round Robin : در این روش سرورها به ترتیب در Load Balancer مثل یک دایره لیست می شوند ، هر بار که درخواستی به سمت Load Balancer می آید به ترتیب لیست و ترتیب بین سرورها درخواست ها را تقسیم می کند ، به محض اینکه درخواستی به Load Balancer برسد به اولین سرور موجود در لیست ارجاع داده می شود و سرور بعد از دریافت کردن درخواست به آخر صف می رود و منتظر می ماند که همه سرورها درخواست بگیرند تا نوبت به سرور مورد نظر برسد.
  3. روش کمترین زمان پاسخ یا Least Response Time : در این نوع روش سروری که کمترین تعداد connection فعال را به همراه کمترین زمان پاسخگویی به درخواست دارند شناسایی و درخواست از طریق Load Balancer به سمت آن هدایت می شود.
  4. روش کمترین پهنای باند یا Least Bandwidth : در این روش سروری که کمترین استفاده از پهنای باند موجود در لینک ها را دارند بر اساس معیار مگابیت بر ثانیه شناسایی شده و درخواست به سمت آن هدایت می شود.
  5. روش کمترین تعداد Packet یا Least Packets : در این روش سروری که کمترین تعداد Packet در طی وهله های زمانی معین را دارد شناسایی و درخواست ها به سمت آن هدایت می شود.
  6. روش Load دلخواه یا Custom Load : در این روش Load Balancer سرورهایی که کمترین تعداد یا اینکه هیچ تعداد connection و درخواست فعال ندارند را شناسایی کرده ، اگر همه سرورها درگیر سرویس دهی به connection های کاربران باشند سروری که کمترین تعداد connection فعال بر روی آن وجود دارد را وارد مدار و درخواست ها را به سمت آن هدایت می کند.

 

از Load Balancer در چه زمانی استفاده می شود ؟

همه روزه ترافیک شبکه های عمومی بسیار زیاد و زیادتر می شود تعداد درخواست ها نیز به همین ترتیب همه روزه در حال رشد هستند ، شبکه ها هر روز پیچیده تر و پر ترافیک تر می شوند. Load Balancer ها به شما این امکان را می دهند که کارایی و امنیت مرتبط با سرویس دهی در حوزه ترافیکی شبکه خودتان را در حوزه application ها تضمین کنید ، یکی از مواردی که خیلی از Load Balancer ها می توانیم استفاده کنیم در سرویس های بانکی است که امروزه در اکثر بانک های ایران از تجهیزات Load Balancer استفاده می شود.

امیدواریم این پست مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *